Archiwum Kategorii: Oszczędzanie prądu

Jak obniżyć rachunki za prąd? 5 sprawdzonych metod

Niezależnie od tego ile kosztuje prąd zawsze będzie się nam wydawało, że jest on za drogi. Wynika to z kilku faktów, ale jeden jest najważniejszy. Jest to kwestia używania w naszych gospodarstwach domowych coraz większej liczby urządzeń (a urządzenia te są przecież zasilane energią elektryczną). Kiedyś w domu był jeden telewizor, obecnie zdarza się że w każdym pokoju jest telewizor, który ponadto gra bez potrzeby. Mamy coraz więcej elektroniki, która działa w trybie stand-by. Warto więc zadać sobie pytanie jak obniżyć rachunki za prąd, jeśli nie chcemy ze wspomnianych urządzeń rezygnować?

Jak się przygotować do podwyżek cen prądu?

Mimo obietnic kolejnych rządów, wszystko w naszym kraju non stop drożeje. Nie ominęło to również wysokości rachunków, w ostatnim czasie mocno podrożała zwłaszcza woda, oraz nieco mniej gaz. Ceny prądu również zwiększyły się, ale prawdziwa fala podwyżek ma rozpocząć się już wkrótce, gdy Polska będzie musiała odprowadzać więcej do budżetu Unii Europejskiej z racji dużej emisji dwutlenku węgla w energetyce. W Polsce prąd produkowany jest głównie z węgla, stąd tak duża ilość emitowanych zanieczyszczeń.

Jak oszczędzać energię? Przekonaj się sam

W dzisiejszych czasach odpowiedź na pytanie jak oszczędzać energię oszczędzanie jest bardzo ważne. W Polsce wciąż nie ma wielu elektrowni, które wykorzystują do produkcji energii elektrycznej odnawialne źródła energii. Główny trzon polskiej energetyki państwowej stanowią elektrownie węglowe, których praca oznacza ciągłą emisję pewnej ilości zanieczyszczeń do atmosfery. Oszczędność energii jest więc czymś, co ma służyć nie tylko naszym własnym interesom finansowym, ale także interesom społeczeństwa jako ogółu. Mniej zużytego prądu to czystsze powietrze wokół nas.

Jak wybrać energooszczędne urządzenia?

Jeśli chcemy chociaż odrobinę zaoszczędzić na energii elektrycznej, to przy okazji wymiany sprzętu, który go pobiera, powinniśmy wybrać energooszczędne urządzenia. Kupując jakieś urządzenie, musimy w pierwszej kolejności uważnie czytać etykiety. Ta zasada obowiązuje nie tylko przy zakupie produktów spożywczych. Na etykiecie efektywności elektrycznej prócz marki oraz modelu dostarczonego urządzenia, znajdziemy pewne różnobarwne paski i literki. Dowolna grupa urządzeń jest oceniana w zakresie klas energetycznych oznaczonych literami.

Jak oszczędzać prąd w domu? Praktyczne metody

Oszczędzać prąd w domu można na wiele różnych sposobów. Za chwilę przedstawimy niektóre z nich, z zastrzeżeniem, że jest to tylko niewielki ich wycinek. 

Oszczędzanie energii w domu – ogólne wskazówki

Oszczędzanie energii w domu jest to nie tylko działanie, które da nam zysk w postaci grubszego portfela. Oszczędzanie energii ma również niebagatelny wpływ na środowisko, zarówno w skali lokalnej jak i globalnej. Polska jest krajem, w którym niemal sto procent energii jest produkowanej z węgla (kamiennego lub brunatnego). Spalanie węgla generuje smog oraz ma znaczący wpływ na emisję gazów cieplarnianych. Oszczędzanie energii może zatem sprawić, że będziemy nieco bogatsi oraz nieco zdrowsi. Oszczędzanie energii wdrożone dzisiaj może z czasem przynosić nam coraz większe oszczędności. Wynika to z faktu, że prąd w naszym kraju drożeje z roku na rok, i nie zanosi się na to aby trend ten miał się zmienić. Wynika to głównie ze słabej infrastruktury energetycznej (głównie starych elektrowni) oraz rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Jak nauczyć dzieci oszczędzać energię elektryczną?

Oszczędzanie prądu jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne. Dlatego powinniśmy nauczyć nasze dzieci oszczędzać energię już od pierwszych lat życia jak to robić. Powinniśmy nie tylko formułować wobec nich zakazy i nakazy, ale tłumaczyć istotę problemu, a więc co zyskamy jako rodzina oraz jako społeczeństwo na tym, że będziemy korzystać z energii elektrycznej racjonalnie. Najważniejszy jest tutaj fakt, że to czego człowiek nauczy się w najmłodszych latach, zwykle pozostaje dla niego nawykiem na resztę życia. A bardzo ważne jest, by każdy człowiek posiadał nawyk racjonalnego i oszczędnego korzystania z prądu elektrycznego.

Stand-by – ile prądu tak naprawdę zużywa sprzęt w trybie czuwania?

Zapewne każdy chociaż raz w życiu miał sytuację, gdy zapomniał odłączyć swojej ładowarki do telefonu z prądu po skończonym ładowaniu. Raz na jakiś czas może się to zdarzyć każdemu. Zazwyczaj kończy się to na niezmienionym rachunku za energię. Ale co z urządzeniami, które są wyposażone w tryb czuwania? Czy różnice, które wynikają z trybu stand by są znaczące i rzeczywiście przekładają się na większe rachunki? O tym już za chwilę.

Jak zaoszczędzić na oświetleniu? Proste metody

Energia elektryczna nie należy w dzisiejszych czasach do najtańszych, dlatego też jej oszczędzanie stało się koniecznością. Jest to istotne nie tylko dla naszych portfeli, ale również dla środowiska naturalnego. W Polsce większość prądu wytwarzana jest w elektrowniach węglowych, więc jeżeli mniej będzie go zużywane, to mniej szkodliwych substancji powstałych w procesie spalania węgla zostanie wyemitowanych do atmosfery przez kominy elektrowni. Tym razem zajmiemy się pytaniem jak zaoszczędzić na oświetleniu. Oświetlenie w ogóle jest jednym z największych, lub nawet największym pożeraczem prądu w większości polskich domów i mieszkań. Natomiast obniżenie prądu pobieranego przez źródła światła jest dziecinnie proste i bardzo tanie.

10 sposobów na obniżenie rachunków za prąd!

Każdy chciałby obniżyć rachunki za prąd, ale nie każdy wie jak się za to zabrać. Niektóre rozwiązania są proste, inne bardziej skomplikowane, ale my pokażemy w jaki sposób wziąć się do działania, aby obniżenie rachunków za prąd stało się faktem.