Oszczędzanie energii w domu – ogólne wskazówki

Oszczędzanie energii w domu jest to nie tylko działanie, które da nam zysk w postaci grubszego portfela. Oszczędzanie energii ma również niebagatelny wpływ na środowisko, zarówno w skali lokalnej jak i globalnej. Polska jest krajem, w którym niemal sto procent energii jest produkowanej z węgla (kamiennego lub brunatnego). Spalanie węgla generuje smog oraz ma znaczący wpływ na emisję gazów cieplarnianych. Oszczędzanie energii może zatem sprawić, że będziemy nieco bogatsi oraz nieco zdrowsi. Oszczędzanie energii wdrożone dzisiaj może z czasem przynosić nam coraz większe oszczędności. Wynika to z faktu, że prąd w naszym kraju drożeje z roku na rok, i nie zanosi się na to aby trend ten miał się zmienić. Wynika to głównie ze słabej infrastruktury energetycznej (głównie starych elektrowni) oraz rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Oszczędzanie energii w domu – od czego zacząć?

Istnieje kilka prostych metod na zaoszczędzenie energii elektrycznej. Aby zobaczyć ich skutek wymagana jest przede wszystkim systematyczność w ich stosowaniu, a czasem poczynienie inwestycji. Oto kilka przykładów jak zmniejszyć rachunki w domu.

Doszczelnienie mieszkania

Jeśli posiadamy ogrzewanie elektryczne, to najlepszą metodą na zmniejszenie wydatków na energię jest zmiana ogrzewania elektrycznego na inne. Czasem jednak jest tak, że zmiany dokonać z różnych względów nie możemy, albo nie chcemy. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wyeliminowanie miejsc gdzie ciepło nam ucieka. Dotyczy to czasem docieplenia budynku, ale również uszczelnienia drzwi i okien.

Wymiana żarówek na LED-owe

Żarówki klasyczne posiadają ponoć bardziej naturalne światło, ale mało kto zwraca uwagę na fakt, że 90% energii jest emitowane przez takie żarówki w postaci ciepła. Żarówki LED-owe mają zdecydowanie lepszą sprawność świetlną, co przekłada się na ich zdecydowanie mniejszą energochłonność. Efekt jest taki, że nawet uwzględniając ich większą cenę, to i tak wychodzimy na plus.

Zakupienie energooszczędnych urządzeń AGD i RTV

Zakupienie energooszczędnych urządzeń AGD (przede wszystkim) oraz RTV również jest dobrym pomysłem. Nie oznacza to oczywiście, że musimy od razu wymieniać wszystkich sprzętów. Warto jednak uwzględnić to w naszych planach zakupowych. W dłuższej perspektywie da nam to zwrot wyższej ceny bardziej energooszczędnego urządzenia.

Wyłączanie tryby stan-by

Wiele urządzeń w naszym domu działa w trybie stand-by. Tryb ten wbrew obiegowej opinii pobiera całkiem sporą ilość mocy. Szczególnie jeśli urządzenia te są włączone przez dłuższy czas. Warto pamiętać o tym, szczególnie jeśli tryb stand-by jest przez nas wykorzystywany tylko dla wygody.

Zmiana nawyków

Zmiana nawyków może być kluczowym dla nas zadaniem. Głównie dlatego, że nie związane są z tym żadne dodatkowe koszty. Wystarczy tylko gasić światło w pokojach z których nie korzystamy, gotować taką ilość wody jaka jest nam potrzebna lub gotować potrawy stosując przykrywkę. Zastosowanie tych prostych reguł zawsze spowoduje zmniejszenie rachunków.