Jak zaoszczędzić na oświetleniu? Proste metody

Energia elektryczna nie należy w dzisiejszych czasach do najtańszych, dlatego też jej oszczędzanie stało się koniecznością. Jest to istotne nie tylko dla naszych portfeli, ale również dla środowiska naturalnego. W Polsce większość prądu wytwarzana jest w elektrowniach węglowych, więc jeżeli mniej będzie go zużywane, to mniej szkodliwych substancji powstałych w procesie spalania węgla zostanie wyemitowanych do atmosfery przez kominy elektrowni. Tym razem zajmiemy się pytaniem jak zaoszczędzić na oświetleniu. Oświetlenie w ogóle jest jednym z największych, lub nawet największym pożeraczem prądu w większości polskich domów i mieszkań. Natomiast obniżenie prądu pobieranego przez źródła światła jest dziecinnie proste i bardzo tanie.

Aby zaoszczędzić na oświetleniu – zacznijmy od wymiany starych żarówek

Głównym elementem pożerającym prąd, jeżeli chodzi o układ oświetlenia, są żarówki starego typu. Posiadają one żarnik wolframowy, który emituje światło poprzez nagrzanie się do ogromnie wysokiej temperatury. Nie spala się on dzięki temu, że w bańce żarówki panuje próżnia. Żarówka tradycyjna jest bardzo prostym, ale jednocześnie niesamowicie nieefektywnym źródłem światła. Jej sprawność wynosi kilka procent – to energia wykorzystywana na emisję światła, natomiast cała reszta zamienia się bezpowrotnie w ciepło. Aby zaoszczędzić na oświetleniu, wystarczy zakupić popularne dzisiaj żarówki LED, których ceny stały się bardzo niskie w ostatnich latach. Ich sprawność jest na o wiele wyższym poziomie, wynosi nawet powyżej 80% w lepszych jakościowo modelach. Natomiast w najtańszych utrzymuje się na poziomie 60%, co wciąż jest dobrym wynikiem. Niskie ceny oświetlenie LED sprawiają, że możemy za jednym zamachem wymienić wszystkie żarówki jakie mamy w domu, nawet jeżeli nie dysponujemy nadzwyczajnymi finansami.

Nie używajmy światła bez powodu

Pozbycie się starych, prądożernych żarówek tradycyjnych z pewnością będzie ogromnym krokiem naprzód, jeżeli chodzi o oszczędzanie na oświetleniu, ale nie rozwiąże wszystkich problemów. Te często tworzymy sobie sami, poprzez zbyt długie i niepotrzebne używanie światła. Wychodzimy z pomieszczeń zostawiając zapaloną lampkę na biurku, lub nawet lampę sufitową i zapominamy o tym, zajmując się w międzyczasie czym innym. Żarówki mogą palić się całymi godzinami zupełnie na darmo. W ten sposób na pewno nie zaoszczędzimy na oświetleniu, niezależnie jakiego typu źródła światła stosujemy. Odbije się to też negatywnie na trwałości samych żarówek, które trzeba będzie szybciej wymienić, a to kolejne niepotrzebne koszty. Powinniśmy nauczyć się korzystać z oświetlenia tylko wtedy, gdy przebywamy w danym pomieszczeniu, a gdy wychodzimy nawet na chwilę, światło bezwzględnie gasić. Warto również powalczyć o lepszą organizację naszych domowych czynności, tak by nie opuszczać danego pomieszczenia co chwilę.

Jak możemy wywnioskować z powyższych rozważań, by zaoszczędzić na oświetleniu potrzeba przede wszystkim wymienić stare żarówki na nowe w technologii LED, a także nauczyć się rozważnego korzystania ze źródeł światła. Nowoczesne, energooszczędne lampy LED są już tak tanie, że nie ma żadnej wymówki, by za jednym razem wyposażyć w nie cały dom. Nawet kupując najtańsze produkty i tak odczujemy to pozytywnie płacąc rachunki za prąd w przyszłości. Oszczędzanie na oświetleniu to także pamiętanie, by zawsze gasić za sobą światło wychodząc z pomieszczenia. Włączając w to także lampki biurkowe i inne “niepozorne” źródła światła. Wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków pomoże nam w dalszych oszczędnościach, a także przysłuży się środowisku naturalnemu.