Jak wybrać energooszczędne urządzenia?

Jeśli chcemy chociaż odrobinę zaoszczędzić na energii elektrycznej, to przy okazji wymiany sprzętu, który go pobiera, powinniśmy wybrać energooszczędne urządzenia. Kupując jakieś urządzenie, musimy w pierwszej kolejności uważnie czytać etykiety. Ta zasada obowiązuje nie tylko przy zakupie produktów spożywczych. Na etykiecie efektywności elektrycznej prócz marki oraz modelu dostarczonego urządzenia, znajdziemy pewne różnobarwne paski i literki. Dowolna grupa urządzeń jest oceniana w zakresie klas energetycznych oznaczonych literami.

Więc jak wybrać energooszczędne urządzenia?

Ogólnie zasada jest prosta. Im literka jest bliżej początku alfabetu albo jest przy niej więcej plusów, tym lepiej. Za to jeśli idzie o kolory jest tak. Im ciemniejsza zieleń, tym niższe zużycie energii. Trzeba jednakże pamiętać, iż nie można porównywać między sobą oznaczeń różnorodnych typów urządzeń. Każda z grup ma swój zakres ocenianych parametrów. Pewnym z miejsc, gdzie możemy nietrudno znaleźć nade wszystko energooszczędne urządzenia w jednym miejscu są wszelkiego typu sklepy ze sprzętem AGD i RTV. Pozwala to na wyszukiwanie oraz porównanie wielu najlepszych produktów należących do takich grup. Sprzęt AGD, urządzenia kancelaryjne, oświetlenie czy nawet samochody. Niewątpliwie, część z prezentowanych tam produktów może być nieprzystępna w cenowo albo jest osiągalna na zamówienie, lecz ze względu na bieżącą bazę produktów jest to dość niezbędne. Ponadto, energooszczędne urządzenia możemy też wyszukiwać, korzystając z porównywarek cenowych albo portali licytacyjnych.

Musimy mieć jednakże świadomość, iż nie dla dowolnej grupy urządzeń znajdziemy opcję wyszukiwania po klasach efektywności energetycznej. Sposobów na znalezienie informacji na temat konsumpcji energii dostarczonego urządzenia czy pozostałych parametrów pracy wpływających na zużycie energii jest całe mnóstwo. Począwszy od czytania etykiet efektywności energetycznej w sklepach, poprzez porównywarki cenowe czy szczególnie do tego celu opracowane portale mamy możliwość zdobycia koniecznych informacji, które pozwolą nam wybrać nade wszystko energooszczędne urządzenia.

Niewątpliwie przy wyborze nowego sprzętu powinniśmy brać pod uwagę nasze prawdziwe potrzeby co do funkcjonalności.

Ogromniasta lodówka z zamrażarką raczej nie przyda się singlowi albo singielce. Natomiast LED o strumieniu światła tysiąc lumenów przyda się lepiej w salonie aniżeli w przedpokoju. Jednocześnie przeliczając, ile czasu będzie pracowało nasze nowe urządzenie oraz jakie jest jego roczne zużycie energii, może się okazać, iż przy naszym trybie użytkowania bardziej będzie opłacało się kupić urządzenie mniejszej klasy energetycznej. Najistotniejsze jest jednakże to, abyśmy przy własnych wyborach zakupowych mieli energooszczędną świadomość. Oraz brali pod uwagę kryteria odnoszące się do zużycia energii. Wiadomo powszechnie, że jedna mniej zużywająca prądu lodówka, zmywarka czy telewizor, nie uczyni z nas milionerów, ale i tak jest to wybór o wiele bardziej opłacalny.