Jak oszczędzać prąd w domu? Praktyczne metody

Oszczędzać prąd w domu można na wiele różnych sposobów. Za chwilę przedstawimy niektóre z nich, z zastrzeżeniem, że jest to tylko niewielki ich wycinek. 

Jako oszdzędzać prąd w domu?

Jedne wymagają większego wkładu finansowego od mieszkańców, inne mniejszego, dlatego każdy powinien tutaj znaleźć coś dla siebie. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego poradnika każdy będzie wiedział, jak oszczędzać prąd w domu i robić to skutecznie.

Stare urządzenia

Pierwszą rzeczą, od której możemy rozpocząć przegląd naszego domu pod względem zużycia energii elektrycznej, to sprzęty RTV i AGD. Oszczędzanie prądu warto zacząć od wymiany tych, które są najstarsze. Dawniej nie przykładano aż tak wielkiej wagi do tego, ile dane urządzenie pobiera energii elektrycznej. Dziś, gdy zauważono wreszcie, że pokłady węgla kamiennego nie są niewyczerpalne, a zanim nauczymy się w pełni wykorzystywać odnawialne źródła minie sporo czasu, producenci zaczęli prześcigać się w tym, czyj sprzęt pobiera mniej prądu. Jeżeli więc ktoś zastanawia się jak zaoszczędzić prąd, to być może wymieni stary, kilkunastoletni telewizor kineskopowy, czy lodówkę w podobnym wieku.

Oświetlenie

Nie da się ukryć, że z oświetlenia pomieszczeń zrezygnować nie możemy. Jednak łatwo sprawić, że zacznie ono pobierać nawet kilka razy mniej prądu. Wystarczy zainstalować nowe żarówki, które do świecenia wykorzystują technologię diod LED. Są one dziś bardzo tanie, więc każdy może sobie na nie pozwolić. Oszczędzanie w domu energii elektrycznej to również gaszenie tych lamp, których nie używamy i tyczy się to zarówno sytuacji, gdy mamy w nich nowe żarówki jak i starsze, bardziej prądożerne. Przy okazji pragniemy zauważyć, żeby wyjmować z gniazdek nieużywane ładowarki do telefonów komórkowych i odłączać od sieci nieużywane komputery stacjonarne. One również potrafią pobierać nieco prądu, nawet jeżeli nic nie jest do nich podłączone, a komputera nikt nie używa.

Watomierz

Urządzeniem, które powinien posiadać każdy, kto chce wiedzieć jak oszczędzać prąd, jest watomierz. Kupimy go w każdym markecie budowlanym jak i sklepie wielobranżowym, często występuje pod nazwą “wskaźnik poboru prądu” lub też “miernik zużycia prądu”. Koszt to około 30zł. Watomierz to bardzo proste urządzenie do oszczędzania prądu, które pokazuje chwilowe jego zużycie przez sprzęt, który do niego podłączymy. Użycie jest banalnie proste: Wkładamy miernik do gniazdka, a do niego podłączamy sprzęt, który podejrzewamy o duże zużywanie energii elektrycznej, na przykład starą lodówkę. Na wyświetlaczu watomierza zauważymy wskazanie chwilowego poboru prądu w watach, bardziej rozbudowane urządzenia potrafią również pokazać zużycie z dłuższego okresu, a także napięcie w gniazdku, natężenie prądu, czy nawet kąt fazowy.

Przedstawiliśmy kilka sposobów, które pokazują jak oszczędzać prąd, a także prosty sposób by namierzyć z wykorzystaniem watomierza te urządzenia, które mają na niego wyjątkowy apetyt. Warto przyjrzeć się jakiego oświetlenia używamy, a także wymienić stary sprzęt RTV i AGD, który może być wyjątkowo prądożerny. Dzięki watomierzowi nie będziemy operować na ślepo, ale będziemy mogli pozbyć się tych sprzętów, które istotnie generuje nam wysokie rachunki.