Jak oszczędzać energię? Przekonaj się sam

W dzisiejszych czasach odpowiedź na pytanie jak oszczędzać energię oszczędzanie jest bardzo ważne. W Polsce wciąż nie ma wielu elektrowni, które wykorzystują do produkcji energii elektrycznej odnawialne źródła energii. Główny trzon polskiej energetyki państwowej stanowią elektrownie węglowe, których praca oznacza ciągłą emisję pewnej ilości zanieczyszczeń do atmosfery. Oszczędność energii jest więc czymś, co ma służyć nie tylko naszym własnym interesom finansowym, ale także interesom społeczeństwa jako ogółu. Mniej zużytego prądu to czystsze powietrze wokół nas.

Jak oszczędzać energię? Zacznijmy od podstaw – czyli nie używajmy przestarzałych urządzeń

Nie bez powodu Unia Europejska wprowadza każdego roku coraz bardziej rygorystyczne regulacje prawne dla produkowanych sprzętów dla gospodarstw domowych. Sprawiają one, że oszczędzanie energii elektrycznej jest łatwe, jeżeli takie urządzenia RTV i AGD posiadamy. Jednym z ważnych aspektów jest możliwie duże obniżenie poboru prądu w trybie oczekiwania (stand-by), czyli gdy urządzenie ma wyłączone wszystkie swoje najważniejsze funkcje, ale niektóre wciąż działają. Dzieje się tak na przykład w telewizorze, który w trybie stand-by możemy uruchomić pilotem, nie ruszając się z fotela. Nieco prądu musi być zużywane dla pracy układu, który odpowiada za tą funkcję. W starszych odbiornikach mogło to być nawet kilkanaście watów, nowe telewizory schodzą z poborem prądu do wartości poniżej pół wata, a nawet zaledwie 0,1W. Ułatwia nam to znacznie oszczędzanie energii w domu, jednak aby móc z tego dobrodziejstwa skorzystać, musimy pozbyć się starych urządzeń, które mają kilkanaście, czy wręcz kilkadziesiąt lat.

Zmieńmy sposób wykorzystywania energii

Oszczędzanie na prądzie możemy prowadzić wielopłaszczyznowo, wykorzystując do tego różne metody. Sposoby oszczędzania energii elektrycznej to między innymi inwestycja w nowoczesne źródła światła w formie żarówek LED, które pobierają bardzo niewiele prądu, wybieranie energooszczędnych sprzętów gospodarstwa domowego, czy też zmiana trybu pracy ogrzewania elektrycznego. To ostatnie jest coraz bardziej popularne, zwłaszcza w małych i dobrze ocieplonych domach. Jeśli zastanawiamy się jak oszczędzać energię w domu, by szybko zobaczyć tego efekty, które nie będą na granicy błędu statystycznego, to skorzystajmy z taryfy nocnej. Ma ją w swojej ofercie każdy dostawca prądu, a polega ona na tym, że nocą kilowatogodzina kosztuje nieporównywalnie mniej, jak za dnia.

Jeżeli nasze ogrzewanie elektryczne pracuje na bazie centralnego ogrzewania wodnego, a grzałki pracują całą dobę, możemy to zmienić. Wystarczy wykorzystać zbiornik akumulacyjny, który będzie ogrzewany nocą, gdy prąd jest tani. Za dnia grzałki nie będą pracowały, a gorąca woda w zbiorniku będzie powoli napływać do kaloryferów, zapewniając nieprzerwane ogrzewanie przez cały dzień. Jest to doskonały pomysł na to jak oszczędzać energię elektryczna w domu, jednocześnie nie pozbawiając się w żaden sposób komfortu.

Jak możemy wywnioskować z powyższego – sposoby oszczędzania energii elektrycznej to nie mit.

Stosując je jednocześnie możemy obniżyć rachunki nawet o połowę, lub jeszcze bardziej. Pamiętajmy o tym, nie tylko ze względu na możliwe korzyści finansowe. Lecz przede wszystkim na korzyść dla środowiska naturalnego, w którym wszyscy żyjemy. Pytającym o to, jak oszczędzać energię elektryczną, można odpowiedzieć, że bardzo prosto. Wystarczy tylko zainwestować nieco swojego czasu i pieniędzy, a inwestycja ta zwróci się nam z nawiązką już po kilku miesiącach. Pomijając fakt, że będą nam za nią wdzięczne także przyszłe pokolenia.