Jak obniżyć rachunki za prąd? 5 sprawdzonych metod

Niezależnie od tego ile kosztuje prąd zawsze będzie się nam wydawało, że jest on za drogi. Wynika to z kilku faktów, ale jeden jest najważniejszy. Jest to kwestia używania w naszych gospodarstwach domowych coraz większej liczby urządzeń (a urządzenia te są przecież zasilane energią elektryczną). Kiedyś w domu był jeden telewizor, obecnie zdarza się że w każdym pokoju jest telewizor, który ponadto gra bez potrzeby. Mamy coraz więcej elektroniki, która działa w trybie stand-by. Warto więc zadać sobie pytanie jak obniżyć rachunki za prąd, jeśli nie chcemy ze wspomnianych urządzeń rezygnować?

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Wysokie rachunki za prąd możemy zmniejszyć na kilka sposobów. Każdy z nich minimalnie obniży nam koszty, związane z użytkowaniem energii elektrycznej. Jeśli zastosujemy kilkoro z nich, to efekt będzie dla nas widoczny w postaci mniejszych rachunków. Jedno warte jest podkreślenia na początku, niezależnie od wybieranych od nas metod redukcji rachunków, będzie to wymagało konsekwencji oraz wstępnych inwestycji.

1) Taryfy za prąd

Wielu dostawców oferuje możliwość wyboru taryfy. Przykładem takiej taryfy jest taryfa nocna. Taryfa nocna oznacza, że w nocy jest tańszy prąd. Ale skoro można mieć taką taryfę, to czemu nie każdy z niej korzysta. Odpowiedź jest prosta. Taryfa nocna gwarantuje nam mniejsze koszty zużycia prądu w nocy, ale powoduje wzrost ceny energii elektrycznej w ciągu dnia. Taryfa taka jest dla nas korzystna jeśli nasz tryb życia przewiduje, że faktycznie będziemy z niej korzystali.

2) Zmiana dostawcy

Wielu dostawców oferuje prąd w niższej cenie, niż do tej pory mieliśmy. Dzieje się tak dlatego, że może oferować nam korzystniejsze taryfy. Dostawca taki może również mieć wynegocjowaną lepszą cenę z bezpośrednim dostawcą energii. Nad zmianą warto się zastanowić, ale warto również uważać. Wiele firm oferujących najtańszy prąd oferują go tylko na papierze, więc warto jest bardzo skrupulatnie czytać oferty.

3) Zmiana nawyków

Zmiana naszych nawyków może mieć kluczowe znaczenie, dla wysokości naszego rachunku. Czasami wystarczy gasić częściej światło, wodę w czajniku gotować w ilości jakiej potrzebujemy lub nie trzymać telewizora włączonego cały czas, aby zobaczyć realną poprawę. Nawyki zmienia się jednak trudno i wymagają od nas konsekwencji.

4) Wykorzystywanie baterii słonecznych

Odnawialne źródła energii uchodzą za jedne z najczystszych oraz najtańszych. Możemy je również stosować w obrębie naszego gospodarstwa domowego. Pojawia się czasem jednak pytanie gdzie Najtańszy prąd będziemy mieli kiedy zastosujemy urządzenia na baterie słoneczne w naszym ogrodzie.Szczególnie dotyczy to oświetlenia ogrodowego. Obecnie nie dość, że oświetlenie takie jest coraz tańsze, to jest również coraz bardziej dostępne. Nie musimy również wnioskować do energetyki, o doprowadzenie przyłącza elektrycznego, co bywa często kosztowne.

5) Zmiana oświetlenia na LED-owe

Oświetlenie LED-owe pobiera kilkukrotnie mniej energii, emitując tyle samo światła. Wiadome jest, że należy na nie wydać więcej niż na zwykłe żarówki, ale zwrot w dłuższej perspektywie jest gwarantowany. Pierwsze modele żarówek LED były dość awaryjne, ale obecnie jest całkiem dobrze z ich bezawaryjnością. Warto nadmienić, że wielu producentów na swoje żarówki udziela gwarancji, co jest niespotykane w przypadku klasycznego oświetlenia.