Jak nauczyć dzieci oszczędzać energię elektryczną?

Oszczędzanie prądu jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne. Dlatego powinniśmy nauczyć nasze dzieci oszczędzać energię już od pierwszych lat życia jak to robić. Powinniśmy nie tylko formułować wobec nich zakazy i nakazy, ale tłumaczyć istotę problemu, a więc co zyskamy jako rodzina oraz jako społeczeństwo na tym, że będziemy korzystać z energii elektrycznej racjonalnie. Najważniejszy jest tutaj fakt, że to czego człowiek nauczy się w najmłodszych latach, zwykle pozostaje dla niego nawykiem na resztę życia. A bardzo ważne jest, by każdy człowiek posiadał nawyk racjonalnego i oszczędnego korzystania z prądu elektrycznego.

Jak nauczyć dzieci oszczędzać energię elektryczną?

Zacznijmy od tego, jakie działania mogą przysłużyć się zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej w naszym domu lub mieszkaniu, a mogą one być wykonywane również przez nasze pociechy już od bardzo młodych lat życia.

Zacznijmy od codziennych czynności – czyli gaszenie światła po sobie

Na pewno warto wspomnieć tutaj o oszczędzaniu światła. Gdy tylko dziecko jest już wystarczająco duże, by dosięgać włączników oświetlenia i samodzielnie złączać oświetlenie w pomieszczeniach, od razu nauczmy je by zawsze gasiło po sobie światło, gdy opuszcza pokój. Niezależnie od tego czy posiadamy nowoczesne, energooszczędne oświetlenie typu LED, czy starsze i bardziej prądożerne żarówki, wyłączanie po sobie oświetlenia jest czymś oczywistym dla oszczędzania energii elektrycznej. Zapewne i nasi rodzice uczyli nas tego gdy sami byliśmy dziećmi, choć wtedy kwestia oszczędzania prądu dla ekologii nie była jeszcze tak mocno podnoszona jak dziś, chodziło jedynie o zwykłe oszczędności na rachunkach.

Wyłączanie nieużywanych urządzeń

Kolejną ważną kwestią jest pozostawianie w gniazdkach elektrycznych różnych nieużywanych urządzeń. Mowa tutaj na przykład o ładowarkach do telefonów, smartfonów, tabletów. A także tych większych, które służą na przykład do zasilania laptopa. Starajmy się, by nasze pociechy wyrobiły w sobie nawyk wyjmowania tych urządzeń z gniazdek, gdy telefon, laptop, czy inne urządzenie już się naładuje. Każda ładowarka zużywa nieco energii gdy nic nie jest do niej podłączone, czasem są to minimalne ilości, ale nie zawsze. Podobnie ma się sprawa z wszystkimi innymi urządzeniami elektrycznymi. Pilnujmy, by dzieci zawsze wyłączały komputer stacjonarny, jeżeli mogą z niego korzystać, włącznie z wyłączeniem przełącznika na listwie zasilającej. Urządzenia takie w trybie stand-by mogą pobierać już całkiem zauważalne ilości mocy, czasem nawet do kilkunastu watów. Jest to energia, która zupełnie niepotrzebnie się marnuje, uświadamiajmy naszych podopiecznych o tym fakcie.

Uczenie dzieci oszczędzania energii elektrycznej jest bardzo ważne.

Skorzystamy na tym nie tylko my sami, dzięki zmniejszeniu się rachunków za prąd. Skorzysta całe społeczeństwo, dzięki temu, że mniej zużytego prądu to większa korzyść dla środowiska. Zwłaszcza w takim kraju jak Polska jest to bardzo ważne. Większość naszej energii pochodzi ze spalania węgla, co zawsze wiąże się z emisją zanieczyszczeń. Uświadamiajmy o tym nasze dzieci, starajmy się wytłumaczyć im do czego dążymy, oraz dlaczego ochrona środowiska jest ważna. Sprawmy by zrozumiały, że będzie to zależeć również od ich zachowań w związku z oszczędzaniem prądu.