10 sposobów na obniżenie rachunków za prąd!

Każdy chciałby obniżyć rachunki za prąd, ale nie każdy wie jak się za to zabrać. Niektóre rozwiązania są proste, inne bardziej skomplikowane, ale my pokażemy w jaki sposób wziąć się do działania, aby obniżenie rachunków za prąd stało się faktem.

Oto 10 sposobów na obniżenie rachunków za prąd:

1) Wymiana klasycznych żarówek na żarówki LED

Żarówki LED pobierają kilkukrotnie mniej energii od żarówek żarowych. Kosztują co prawda więcej ale w ogólnym bilansie plus jest po stronie LED-ów.

2) Zamontowanie listwy odcinającej zasilanie do urządzeń w trybie stand-by

Urządzenia działające w trybie czuwania nie, pobierają wbrew obiegowej opinii znikomych ilości energii. Możemy je porównać do auta pozostawionego na biegu jałowym. Jeśli działają całą noc, to ilość energii jaką zużyją jest już spora (tym większa im więcej mamy takich urządzeń). Listwa odcinająca umożliwia za pomocą jednego kliknięcia, odciąć je wszystkie nawet jeśli jest ich dużo.

3) Zakup energooszczędnych sprzętów AGD i RTV

Spora cześć urządzeń AGD (np. lodówka) i RTV działają przez cały czas lub przez sporą część dnia. Inne potrzebują sporej mocy do działania (np. pralka). Zakup droższych ale mniej energochłonnych urządzeń (na przykład A++), może nam się w dłuższej perspektywie bardziej opłacać.

4) Zmiana ogrzewania elektrycznego na inny typ

Jeśli posiadamy ogrzewanie elektryczne, to naprawdę warto zastanowić się nad jego zmianą. W Polsce ten typ ogrzewania jest bezsprzecznie na pierwszym miejscu, jeśli idzie o koszty.

5) Gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy

W tej kwestii musimy głownie popracować nad sobą samym. Nasze nawyki w kwestii zostawiania włączonego światła w całym mieszkaniu, naprawdę drogo nas kosztują, niezależnie od rodzaju oświetlenia.

6) Zamontowanie oświetlenia ogrodowego zasilanego z baterii słonecznych

Oświetlenie w ogrodzie generuje nam dodatkowe rachunki za energię. Obecnie możemy je łatwo zastąpić oświetleniem na baterie słoneczne. Cena zestawu oświetleniowego nie jest wysoka, możemy je dowolnie przestawiać i jest bardzo estetyczne.

7) Stosowanie odpowiednich taryf energetycznych

Możemy również stosować taryfy energetyczne. Warto również sprawdzić czy przypadkiem nieświadomie z jakiejś nie korzystamy. Jeśli stosujemy taryfę nocną, a bardzo dużo czasu spędzamy w ciągu dnia w domu, efekt jest odwrotnie proporcjonalny do zamierzonego.

8) Gotowanie potraw z użyciem przykrywek

Dotyczy to głównie kuchenek elektrycznych. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że gaz również do tanich nie należy, zastosowanie tej prostej zasady da nam oszczędności niezależnie od stosowanego medium. Gotowanie potraw z użyciem przykrywki trwa krócej (mniej energii ucieka w powietrze).

9) Regularna wymiana filtrów w odkurzaczu

Odkurzacz na czystych filtrach działa lepiej, odkurzamy szybciej, a tym samym pobieramy mniej energii elektrycznej z sieci.

10) Nie wkładać ciepłego pokarmu do lodówki

Ciepłe posiłki w lodówce z czasem ostygną, ale spowodują wzrost temperatury wewnątrz lodówki. Spowoduje to konieczność jej zmniejszenia, co wygeneruje większy pobór mocy.